Projekt to pomysł Stowarzyszenia MOCnaMOC.
Lubimy nietypowe wyzwania. Działamy w obszarach, w których nie sprawdzają się tradycyjne rozwiązania i które wymagają nowatorskiego podejścia. Głównym przedmiotem naszych zainteresowań są aktywności międzypokoleniowe, które jednoczą przedstawicieli różnych generacji w ramach działań realizowanych na rzecz wspólnego dobra.
Projekt został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
Celem projektu jest zaangażowanie seniorek i seniorów (w tym członkinie i członków Rady Seniorów Miasta Sosnowca oraz klubów seniorów) oraz uczennic i uczniów (w tym członkinie i członków Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca oraz szkolnych klubów wolontariatu) w realizację wspólnych projektów (MotywAkcji) promujących ideę międzypokoleniowości w naszej lokalnej społeczności.
Projekt realizowany w ramach dwóch głównych etapów. Pierwszy obejmuje aktywności wewnątrzpokoleniowe a drugi międzypokoleniowe.
DZIAŁANIA WEWNĄTRZPOKOLENIOWE
Każda z grup z osobna przygotowuje się do spotkania z drugim pokoleniem podczas AKADEMII SENIORALNEJ oraz AKADEMII MŁODZIEŻOWEJ podczas cyklu 3 spotkań. Warsztaty prowadzone na wzór treningu motywacyjnego zastosowanego w Innowacyjnym Modelu BABCIA I DZIADEK Z KLASĄ.
Utworzone zostają również WEWNĄTRZPOKOLENIOWE SIECI WSPÓŁPRACY - Senioralna i Młodzieżowa Sieć Współpracy, służące wymianie wiedzy, doświadczeń i pomysłów w obszarze działań międzypokoleniowych.
MIĘDZYPOKOLENIOWEJ SIECI WSPÓŁPRACY
Współpraca seniorów i młodzieży zainaugurowana zostanie podczas SPOTKANIA ZAPOZNAWCZEGO zainauguruje. Ich relacje rozwijać się będą podczas WARSZTATÓW MENTORINGU MIĘDZYPOKOLENIOWEGO. Uczestnicy zająć stworzą koncepty wspólnych działań. Pomysły te ocenimy w ramach KONKURSU NA MIĘDZYPOKOLENIOWE MotywAkcje. Autorzy najlepszych koncepcji otrzymają wsparcie mentorskie oraz granty na realizację swoich projektów. Efekty pracy zaprezentowane zostaną podczas UROCZYSTEJ GALI W RAMACH I SOSNOWIECKIEGO DNIA MIĘDZYPOKOLENIOWOŚCI.
Dzięki współpracy seniorów i młodzieży zrealizowanych zostanie 8 projektów, które nazwaliśmy MotywAkcjami. Mają one zwiększyć obywatelską wrażliwość na zagadnienie międzypokoleniowości oraz zachęcić społeczność naszego miasta do angażowania się w podobne przedsięwzięcia poprzez włączenie w naszą sieć współpracy. Osoby zaangażowane bezpośrednio w działania poszerzą wiedzę i umiejętności oraz zdobędą nowe kompetencje społeczne. Wspólne aktywności będą również ważnym impulsem do rozpoczęcia procesu zmiany w życiu i postawach seniorów i młodzieży, wobec samych siebie i drugiego pokolenia.
W projekcie Międzypokoleniowe MotywAkcje wykorzystaliśmy elementy modelu naszej Innowacji Społecznej Babcia i Dziadek z Klasą czyli pomysłu na wolontariackie zaangażowanie społeczności szkolnej w działania na rzecz osób starszych.
Innowacja powstała w ramach inkubatora „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 4.1 Innowacje społeczne Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Został przez nas opracowany oraz przetestowany, a następnie dzięki wyróżnieniu grantodawcy upowszechniony w całym kraju.
lokalna historia, architektura, wspomnienia, film, fotoreportaż
Akcja polegała na archiwizowaniu dokumentów i wspomnień na temat naszego miasta oraz zorganizowaniu i zarejestrowaniu (na nagraniu filmowym i zdjęciach) spaceru po bardziej i mniej znanych zakamarkach Sosnowca. Seniorzy wcielili się w rolę przewodników, którzy uświadomili młodzieży jak bogata jest lokalna historia i architektura oraz jak bardzo na przestrzeni lat zmieniało się nasze otoczenie. Młodzież udzieliła wsparcia techniczno-edytorskiego, w gromadzeniu oraz obróbce materiałów cyfrowych. Film i fotorelację można obejrzeć na stronie projektu. Po złagodzeniu obostrzeń związanych z pandemią odbędzie się plenerowy pokaz zdjęć i nagrań dla szerszej publiczności w ramach międzypokoleniowego ogniska.
kulinaria, świąteczne dania, tradycje i nowoczesne smaki
Projekt jest świadectwem na to, że powiedzenie przez żołądek do serca sprawdza się także w przypadku budowania relacji międzypokoleniowych. Polegał on na przygotowaniu w przedświątecznym okresie wigilijnych potraw i wypieków w dwóch wydaniach – senioralnym (tradycyjnym) i młodzieżowym (nawiązującym do dawnych smaków, jednak zmodernizowanym zgodnie z aktualnymi trendami kulinarnymi). Etapy pracy nad daniami oraz efekt końcowy gotowania został sfotografowany, a kolejne kroki dokładnie opisane. Na podstawie tych materiałów młodzież opracowała elektroniczny magazyn kulinarny pod tytułem Międzypokoleniowy świąteczny stół, czyli babciny przepis w nowym wydaniu.
Zaduszki, literatura, ludowe tradycje, słuchowisko, fotoreportaż
W ramach akcji MIĘDZYPOKOLENIOWE ZADUSZKI LITERACKIE seniorzy wraz z młodzieżą przygotowali teatr radiowy. Słuchowisko z podziałem na role zrealizowane zostało na podstawie II części Dziadów Adama Mickiewicza. To niezwykłe nagranie przenosi nas w podroż do tajemniczego świata słowiańskich tradycji związanych z Zaduszkami. Nowa interpretacja w ciekawej formie pozwala młodzieży lepiej zrozumieć romantyczny tekst literacki. Nagraniom towarzyszyła sesja fotograficzna wprowadzająca w mistyczny klimat, która załączona została do nagrania. Premiera słuchowiska i albumu miała miejsce w Internecie w przeddzień Święta Zmarłych.
hobby, muzyka, spotkania, rozmowy, fotoreportaż
Muzyka stała się pretekstem do międzypokoleniowego spotkania i podjęcia dyskusji na inne tematy. Przedstawiciele seniorów i młodzieży spotkali się, aby wysłuchać piosenek przy których bawiło się już niejedno pokolenie. Z klimatów muzycznych rozmowa automatyczne przeszła na inne tematy. Pojawił się na przykład wątek idoli, kultowych miejsc spotkań, szkolnych perypetii, relacji z rodzicami. Okazało się, że można by tak rozmawiać bez końca, gdyż mimo różnicy wieku młodzież i seniorzy mają wiele wspólnych zainteresowań, dzielą podobne doświadczenia oraz przeżywają te same rozterki.
akcja charytatywna, happening, wolontariat, reportaż
Młodzież, przy wsparciu seniorów, zorganizowała happening zachęcający przede wszystkim osoby starsze do adopcji bezdomnych zwierząt oraz do wolontariackiego zaangażowania na rzecz podopiecznych ze schronisk. Alternatywą dla adopcji jest bowiem wyprowadzanie bezpańskich psiaków na spacery. Jest to znakomity lek na samotność i nudę oraz sposób na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Akcja pokazała, że bez względu na to, w jakim jesteśmy wieku, wciąż możemy pomagać innym, a przy okazji również pomoc samym sobie.
hobby, sport, zdrowie, rywalizacja
Grupa seniorów i młodzieży pod okiem instruktora – mistrza dyscypliny – poznała tajniki gry Speed-ball. Polega ona na uderzeniu rakietkami piłki w taki sposób, aby rotowała wokół masztu, do którego jest przymocowana na 1,5 metrowej żyłce. Do treningu potrzebna jest w miarę płaska powierzchnia o rozm. 5 x 5 metra. Można grać na plaży, śniegu, trawie, asfalcie czy bruku oraz wszelkich pomieszczeniach dysponujących wysokością przynajmniej 4 metrów. Sport ten uprawiać mogą dzieci, młodzież i seniorzy o rożnym stopniu sprawności fizycznej. Pozwala wyćwiczyć elastyczność, koordynację ruchową, dobrą koncentrację, nie obciąża stawów, ma dobroczynny wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego i oddechowego oraz wzmacnia wytrzymałość.
film, fotoreportaż, rozmowy, stereotypy
Opracowanie filmu, który obala mity na temat pokolenia seniorów funkcjonujące wśród młodzieży. W filmie przedstawione zostały sceny wywiadów z seniorami, którzy dzielą się swoimi wspomnieniami i odczuciami oraz nagrania i zdjęcia ze społecznych akcji łączących pokolenia, zrealizowanych w projekcie Międzypokoleniowe MotywAkcje. Relacje te zaprzeczają stereotypowemu obrazowi osoby starszej niepotrafiącej znaleźć wspólnego języka z przedstawicielami młodszego pokolenia.
film, sesja fotograficzna, fotoreportaż, scenki rodzajowe, obalanie stereotypów
Kolejny film w naszej kolekcji, który jest świadectwem na to, że czas spędzony na międzypokoleniowych aktywnościach jest czasem wartościowym i niezapomnianym oraz na to, że stereotypy, którymi posługujemy się we wzajemnych relacjach, na co dzień mijają się z prawdą. Przygotowanie i nagranie scenek rodzajowych, w których seniorzy i młodzież zamieniają się rolami, staje się pretekstem do odpowiedzi na pytanie, czy więcej nasz dzieli czy łączy.
historia, święta narodowe, sport, rekreacja, przyroda
II Regionalny Zlot Patriotyczny zorganizowany z okazji 122. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w miejscu nieprzypadkowym – Trójkącie Trzech Cesarzy – gdzie zbiegały się granice imperiów naszych zaborców. Liczba bezpośrednich uczestników spotkania została ograniczona z uwagi na obostrzenia związane z pandemią. Pośrednio świętowało znacznie więcej osób, gdyż zlot poprzedzony został spacerem, podczas którego nagrano film edukacyjny na temat Trójkąta Trzech Cesarzy. Film miał swoją premierę 11 listopada w ramach wydarzenia na Facebooku. Na wirtualny spacer zostali zaproszeni zostali uczniowie pobliskich szkół, władze miasta, miłośnicy historii, kluby rowerzystów i mieszkańcy Sosnowca. Uczestnikom obydwu spotkań przekazane zostały medale okolicznościowe upamiętniające to wydarzenie.
patriotyzm, historia, polityka, wymiana poglądów
Międzypokoleniowa debata historyczno-polityczna na temat różnic w postrzeganiu patriotyzmu, w której udział wzięli przedstawiciele rożnych generacji. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach obchodów Święta Odzyskania Niepodległości. Uczestnicy dysputy mieli okazję wymienić poglądy, opinie i przemyślenia oraz docenić odmienne punkty widzenia na temat patriotyzmu. Jednym z rozmówców był Arkadiusz Chęciński, prezydent naszego miasta. Dyskusja była transmitowana na żywo w mediach społecznościowych i nadal można ją tam obejrzeć.